Vyšívané vlajky a prapory

Vyšívané vlajky a prapory - výroba na zakázku, prodej

Vyšívané prapory, vlajky, znaky a stuhy jsou jedním z hlavních výrobních artiklů naší firmy. S jejich návrhem i výrobou máme více jak 20leté zkušenosti. Ručně vyšívanými prapory a symboly firma navazuje na práci řádových sester ze středověkých klášterů, díky kterým bylo unikátní řemeslo přeneseno do dnešních dní.

Slavnostní vyšívaná vlajka (prapor) jednota orel Vyšívaný prapor, Orel – Brno, Židenice

Zákazník má u nás možnost výběru ze čtyř druhů materiálů - Satén, Samet, Samet Premium a Samet Exclusive. Díky originálnímu grafickému návrhu praporu či vlajky bude váš nový symbol odrážet jedinečnost a identitu vašeho společenství. Vlajky a prapory bývají standardně vyhotoveny v rozměru 100x150 cm, ale lze je vyrobit i v jakékoliv jiné velikosti dle vašeho přání. Vyhotovit umíme vyšívané vlajky z praporového rypsu, kepru či jiných tradičních a historických materiálů.

Detail výšivky – lipový listVýšivka – sv. FlotianHasičský vyšívaný prapor

Význam vyšívaných praporů a vlajek

Prostřednictvím vyšívaných symbolů můžete vyprávět o historii a uchovat mystiku, ať už obcí, městysů, měst nebo hasičských, mysliveckých, sportovních, baráčnických či jiných spolků.

Hasičský prapor používají hasičské sbory více jak 150 let jako výraz své existence a aktivního života. Prapor sboru nesmí chybět u žádného významného dění v obci a městě, je součástí oslav, tradičních hodů, poutí, setkání rodáků, návštěv i soutěží. Prapor spojuje své členy a vzdává hold dlouholeté a obětavé práci svých příslušníků.

Vyšívaný prapor vyhotovený pro SDH Chlebičov. Detail ruční výšivky - hasičská přilba.

Každý obecní znak a vlajka si s sebou nesou svůj příběh o vzniku obce a města, jejich rozvoji, životě místních obyvatel a významných událostech. Pro obyvatele se vlajka a znak stávají historickým symbolem místa, kde žijí a kam se rádi vracejí. Pro turisty a návštěvníky zesiluje jejich symbolika atraktivitu místa, kde je možné strávit příjemné chvíle a získat nezapomenutelné zážitky. Vyšívané symboly nejen zkrášlují reprezentační interiéry, jednací sály, zasedací místnosti a kanceláře, ale přispívají také k vnímání důstojnosti a významnosti těch komunit, spolků a institucí, které reprezentují.

Slavnostní vyšívaná vlajka obce Bohumilice. Detail výšivky slavnostní vlajky.

Důležitý je výběr materiálu, ze kterého bude prapor či vlajka vyrobena

Materiál do celkového vzezření symbolů výrazně promluví, a proto doporučujeme naplánovat osobní setkání, na kterém si budete moci materiály a výšivky osahat a rozhodnete se pro ten, který se bude nejvíce líbit a vyhovovat vašim potřebám.
Našim klientům nabízíme na výběr ze čtyř druhů materiálů:

 • Satén ALERION® (lesklý a odráží světlo, velmi výrazný), 200 g,
 • Samet Classic ALERION® (jemný nízký počes, pololesklý), 240 g,
 • Samet Premium ALERION® (vyšší počes, matný, pohlcuje světlo, důstojný dojem), 360 g,
 • Samet Exclusive ALERION® (nejvyšší počes – chloupek, těžký, hutný), 420 g.

Slavnostní prapor vyhotoven ze saténu. Slavnostní prapor vyhotoven ze sametu.

Detail saténového praporu. Detail sametového praporu.

Správný prapor musí držet tvar

To zaručí speciálně střižená výztuha, kterou jsme v našich dílnách vyvíjeli postupně několik let a dnes je nedílnou součástí každého originálního vyšívaného symbolu. Každý prapor od nás má v sobě speciálně střiženou výztuhu, tzv. tělo praporu, která navždy zajistí jeho důstojný a reprezentativní tvar (cípovitý) při zavěšení na žerdi. Naše prapory se neprověšují, nejsou splihlé, nemačkají se. Prapor zůstává trvale reprezentativní a hodný svého významu.

Vyšívané symboly pro obec a SDH Kozárov vyvěšené na dvoudílných žerdí. Vyšívaný prapor TJ Sokol Nové Bránice vyvěšený na dvoudílné žerdi se zlatým kováním. Myslivecký prapor vyvěšen na dvoudílné žerdi.

Precizní umělecko-řemeslná ruční výroba

Klášter uchoval a přenesl tajemství ruční výšivky do dnešních dní.Prapory přežívají staletí díky precizní a zručné práci vyšívaček. Naše společnost se specializuje na výrobu praporů a vlajek starodávnými řemeslnými postupy. Uchování tradice i původní podoby řemesla se stalo naším posláním. Mistrovské výšivky trvají i několik měsíců. Využíváme: aplikovanou výšivku, plnou plošnou výšivku, malbu jehlou, řetízkový steh, různé úrovně stínování apod. Jen ty nejlepší a nejzkušenější vyšívačky ovládají malbu jehlou – a ty najdete u nás! Díky této technice vyšívaní dokážou plasticky vykreslit a vystínovat motivy praporu tak, že se stávají doslova živoucími. Výrobu šablon a přenos motivů na podklad zajišťujeme tradiční ruční metodou vypichování a barvením tzv. inkoustem rotterdamských jeptišek. Více o výrobě vyšívaných symbolů si můžete přečíst zde.

Vyšívací dílna v období první republiky se stroji pro ruční vyšívání. Umělecká vyšívačka vytváří vlastní motiv ručním kladem stehů do podkladového sametu napnutého v bubínku.

Proč vyšívané vlajky a prapory právě od nás?

 • Vyšívané prapory a znaky z našich dílen jsou vytvářeny rukodělně, tradičními řemeslnými metodami za současného využití špičkových technologií a moderních   materiálů.
 • Poskytujeme nejdelší záruku na vyšívané symboly na trhu v délce               20 letŽivotnost vyšívaných praporů z našich dílen je 100 a více let.
 • Naše vyšívačky ovládají mistrovsky jedny z nejnáročnějších technik vyšívání.
 • Při výrobě využíváme kvalitní samety a satény vysoké gramáže s plnými hlubokými barvami.
 • Každý prapor od nás má v sobě speciálně střiženou výztuhu, tzv. tělo praporu, která zajišťuje navždy jeho důstojný a reprezentativní (cípovitý) tvar. 
 • Nedílnou součástí praporů, vlajek a znaků, které pochází z našich dílen, je i reprezentativní příslušenství: žerdě, hrazdy, stojany, hlavice, nástěnné packy, vlajkonošské pásy a rukavice, ochranné obaly a přepravní tašky.
 • U všech symbolů garantujeme jejich provedení a podobu v souladu s platnými zákonnými předpisy, odbornými heraldickými pravidly a mezinárodními zvyklostmi. 

Obec Hodov patří mezi zákazníky, kde stojíme jak za samotným návrhem komunálních symbolů, tak i za jejich následnou realizací. Žehnání hasičského praporu v obci Svésedlice.

Podílejte se na designu svých vyšívaných vlajek a praporů!

I když je vizuální podoba praporů a vyšívaných vlajek do určité míry ovlivněna tradicí, přece jen je možné do nich promítnout vaše představy a individuální přání, vaše místní zajímavosti, tradice, hodnoty.  Tyto vyšívané symboly tak mohou odrážet jak vaši minulost, tak i současnost. Díky vaší aktivní účasti při navrhování vlastního vyšívaného praporu získáte opravdový skvost, jehož duchovní dědictví přetrvá staletí. 

Slavnostní hasičský prapor s ruční výšivkou. Detail plnoplošné výšivky na hasičském praporu.

Ukázka vyšívané slavnostní vlajky vyhotovené pro lifestylový magazín Proč ne?! Detail ruční výšivky slavnostního praporu.

Rozdíl mezi vlajkou a praporem

Vlajka
Má přesně stanovený poměr stran (2:3) a vytahuje se na stožár nebo žerď pomocí lanka, ke kterému se připevňuje úvazy nebo karabinkami. O vlajkách hovoříme také v souvislosti s vyšívanými symboly pro obce a města. Tento termín zavádí novelizace zákona č. 216/2004 Sb., o obcích, která s účinností od roku 2004 obecní symboly označuje jako „znak“ a „vlajku“. Termín vlajka se používá rovněž pro vlajky tištěné. Vlajky se běžně používají jako symbolika spolků a zájmových skupin. V našem sortimentu najdete také vlajky reklamní apod.

Venkovní tištěné vlajky vyvěšené na stožárech. Venkovní tištěné vlajky - ČR, obecní. Reklamní vlajky vyvěšené na stožárech.

Prapor
Bývá pevně spojen se žerdí, ke které se uchycuje prostřednictvím ozdobných hřebů, navlečením na tunýlek nebo pomocí jiných mechanismů. Rozměry praporu nejsou přesně stanoveny. V českém prostředí se obvykle vychází z poměru stran 2:3. Termínu prapor se užívá zejména v souvislosti se slavnostními vyšívanými symboly (vyjma municipalit, viz odstavec o vlajce). 

Slavnostní prapor vyvěšený na dvoudílné žerdi. Vyšívaný prapor připevněn k žerdi pomocí hřebů.

Bez ohledu na terminologii jsou vlajka i prapor nejdůležitějšími symboly každého společenství. Umí sjednocovat, ale zároveň podtrhnout i vaši svébytnost a výjimečnost. Jsou vaší vizitkou i tváří, která si zaslouží speciální pozornost.  

Benefity Alerionu

 • Řemeslná práce
 • Kvalitní materiál
 • Dlouholetá zkušenost
 • Nejdelší záruka
 • Odborná garance
 • Osobní péče o zákazníka