Příslušenství

Příslušenství

Kvalitní a propracované příslušenství praporů (žerdě, stojany) je pověstnou třešničkou na dortu, která zajistí jedinečnost a důstojnost vašich slavnostních vyšívaných symbolů. Škála námi dodávaných žerdí, vlajkových stojanů, konzol, pacek, úchytů, špic a zdobných žerďových hlavic, pásů a rukavic pro praporečníky a dalších doplňků, je opravdu široká.


Veškeré naše příslušenství je přizpůsobeno k souvisejícím produktům z našich dílen, vše do sebe přesně zapadá, s jeho použitím tak jednoduše dosáhnete nejen funkční dokonalosti, ale také profesionálního a důstojného vzezření vašich symbolů. Naše žerdě a dřevěné stojany ke slavnostním praporům a znakům vyrábíme z nejkvalitnějšího českého dubu pocházejícího převážně z Buchlovských lesů a díky jejich dokonalému provedení získá Váš slavnostní prapor nejvyšší možnou úroveň důstojnosti a reprezentativnosti při slavnostních akcích, žehnáních, ceremoniálech, průvodech i při následném vystavení v interiérech. Na zakázku se vyrábí např. žerdě pro Slovenskou republiku, kde tradičně dosahuje délka takové prodloužené žerdi až 310 cm.

Základní žerď a pískovcový stojan

 • Základní žerď je vhodná ke všem slavnostním vyšívaným vlajkám, především k rozměrům 100 × 150 cm.  Dostatečná stabilita proti převržení. Žerď je vyrobena z jednoho dílu kvalitního masivního dřeva a je ručně lakována čtyřmi vrstvami speciální lazury do tmavě hnědého odstínu se zachováním viditelné struktury dřeva pod lakem.  Vrchol žerdě je zakončen ozdobnou špicí, která může být provedena v barvě laku žerdě nebo ve zlaté barvě. Rozměry základní žerdě: délka 260 cm (včetně špice), průměr 4 cm. 

 • Základní žerď je kompatibilní se základním pískovcovým stojanem, který je vyroben z umělého kamene s povrchovou úpravou pískovce. Rozměry pískovcového stojanu: průměr 40 cm, výška 20 cm, 1 otvor s kolmým úhlem sklonu, váha stojanu 20 kg.

Sametová vlajka ČR vyvěšena na jednodílné žerdi v pískovcovém stojanu Komplet základní žerdě a pískovcového stojanu pro slavnostní prapor či vlajku Uchycení slavnostního praporu přes ozdobné kroucené šňůrky provlečené poutky všitými v praporu

Základní žerď a kovový stojan podkova

 • Základní žerď je vhodná ke všem slavnostním vyšívaným vlajkám, především k rozměrům 100 × 150 cm. Dostatečná stabilita proti převržení. Žerď je vyrobena z jednoho dílu kvalitního masivního dřeva a je ručně lakována čtyřmi vrstvami speciální lazury do tmavě hnědého odstínu se zachováním viditelné struktury dřeva pod lakem.  Vrchol žerdě je zakončen ozdobnou špicí, která může být provedena v barvě laku žerdě nebo ve zlaté barvě. Rozměry základní žerdě: délka 260 cm (včetně špice), průměr 4 cm. 
 • Základní kovový interiérový stojan ve tvaru podkovy je lakovaný odolnou práškovou barvou ve zlatém provedení s optimálním úhlem sklonu žerdi cca 6°. Tento vlajkový stojan má dostatečnou stabilitu proti převržení. Rozměry základního stojanu podkova: rozměr základny 41 × 53 cm, délka trubky pro žerď 22 cm, vnitřní průměr trubky 42 mm.

Vyšívaný prapor vyvěšen na jednodílné žerdi, která je umístěna do stojanu ve tvaru podkovy. Komplet jednodílné žerdě a stojanu podkova. Ukázka uchycení praporu na jednodílné žerdi pomocí kroucených šňůrek. 

Dvoudílná žerď s dřevěným stojanem

 • Dvoudílná žerď z tvrdého dřeva je opatřena tradičním speciálním kovovýmmechanismem pro uchycení slavnostní vlajky. Dodáváme ve světlém nebo tmavém odstínu a se zlatým nebo stříbrným kováním. Rozměry dvoudílné žerdi: délka žerdi je 270 cm (spodní část 125 cm, horní část 125 cm, špice 20 cm), průměr žerdi je 3,8 cm, délka kování je 112 cm, prostor pro vedení vlajky na kování je 102 cm.

Dvoudílné žerdě dodáváme ve světlém nebo tmavém odstínu dřeva. Dvoudílná žerď s hlavicí - tmavý a světlý odstín dřeva.

 • Dřevěný lakovaný stojan dodáváme rovněž v tmavě hnědém nebo světle hnědém provedení. Tento typ kulatého stojanu může mít jeden, dva nebo tři otvory pro upevnění vlajek, s optimálním úhlem sklonu. Rozměry dřevěného stojanu: 40 × 13 cm, průměr otvoru na žerď 39 mm. Váha 20 kg.

Dřevěný lakovaný stojan k dvoudílné žerdi - tmavě hnědé provedení. Dřevěný lakovaný stojan pro dvě žerdě - tmavě hnědé provedení. Světle hnědé provedení dřevěného stojanu k dvoudílné žerdi - tři otvory.

 • Žerdě vyrábíme na zakázku, dle přání klienta. Běžně dodáváme upravenou velikost žerdě např. pro Slovenskou republiku, kde tradičně dosahuje délka takové prodloužené žerdi až 310 cm. Ve spojení s touto žerdí dosáhne každá vlajka nejvyšší úrovně reprezentativnosti a důstojnosti.

Vyšívaný prapor vyvěšen na dvoudílné žerdi se zlatým kováním, která je umístěna do dřevěného stojanu. Slavnostní prapory vyvěšené na dvoudílných světlých žerdí se zlatým kováním. Ukázka vyvěšení praporů pomocí stojanu pro tři žerdě.

Dvoudílná žerď s vývěsným ráhnem ve tvaru T, se stojanem

 • Reprezentativní dřevěná lakovaná žerď s ráhnem do tvaru T se stříbrným (chrom) nebo zlatým (leštěná mosaz) kováním. Povrch celého kování je precizně leštěn a zalakován, aby časem nezacházel a byl stále dokonale lesklý. Uchycení slavnostního znaku nebo vlajky přes všitá poutka. Na vrcholu žerdi je elegantní dřevěná lakovaná špice stejného odstínu. Na výběr je tmavě hnědý nebo světle hnědý odstín dřeva s kvalitním lakováním. 

Dvoudílná žerď s vývěsným ráhnem ve tvaru T se stojanem. Žerď s ráhnem do tvaru T, se stojanem - kování stříbrné. Ukázka vyvěšení korouhve na dvoudílné žerdi ve tvaru T.

 • Žerď lze rozšroubovat na dvě části což oceníte, zejména pokud s praporem často cestujete. Na spoji těchto dvou části je umístěn kovový kroužek. Stejně tak lze oddělit ráhno od žerdi pomocí šroubu, kterým je k žerdi připevněno.  

Žerď lze rozšroubovat na dvě části - kovový kroužek stříbrný umístěn na spoji těchto dvou částí. Žerď lze rozšroubovat na dvě části - kovový kroužek zlatý umístěn na spoji těchto dvou částí.

Dvoudílná žerď s ramenem do tvaru L, se stojanem

 • Reprezentativní dřevěná lakovaná žerď s ramenem do tvaru L se stříbrným (chrom) nebo zlatým (leštěná mosaz) kováním. Povrch celého kování je precizně leštěn a zalakován, aby časem nezacházel a byl stále dokonale lesklý. Zdobné provedení výplně kovového trojúhelníku umožňuje trvalé, viditelné vyvěšení praporu nebo znaku. Uchycení slavnostního vyšívaného symbolu přes všitá poutka. Na vrcholu žerdi je elegantní dřevěná lakovaná špice stejného odstínu. Na výběr je tmavě hnědý nebo světle hnědý odstín dřeva s kvalitním lakováním. 

 Prapor vyvěšený na dvoudílné žerdi s ramenem do tvaru L. Dvoudílná žerď, rameno do tvaru obráceného L, stojan. Zdobné provedení výplně kovového trojúhelníku umožňuje trvalé, viditelné vyvěšení praporu nebo znaku.

 • Žerď lze rozšroubovat na dvě části což oceníte, zejména pokud s praporem často cestujete. Na spoji těchto dvou části je umístěn kovový kroužek. Stejně tak lze oddělit od žerdi i celé rameno. 

Hlavice žerdi

 • Každá žerď by měla mít na svém vrcholu zdobnou hlavici se symbolem, která dotváří celkový dojem. V našich dílnách dokážeme zhotovit různorodé tvary hlavic k žerdím dle vašeho individuálního přání. Hroty k praporovým žerdím vytváříme podle grafického návrhu, který si předem schválíte. Při výrobě hlavic k žerdím se opíráme o tradiční řemeslné postupy, tedy ruční vyřezávání (dřevo), pískování (kov) nebo gravírování (kov). Na výběr máte tedy 2 materiály zhotovení: kovová hlavice k žerdi, dřevěná hlavice k žerdi.

Vyřezávané hlavice k žerdím. Zdobná hlavice k žerdi vyhotovena metodou gravírování. Kovová hlavice ve tvaru českého lva - vyrobeno metodou pískování.

 • Standardně má tato ozdobná špička žerdi kónický tvar, dokážeme vám však zhotovit hlavici k žerdi s motivem českého lva, moravskou a slezskou orlicí, sokola, lilií, hasičskou přilbou, lipovou lilií nebo jiným trojrozměrným motivem podle vašeho vlastního požadavku. Fantazii se meze nekladou, omezení jsme jen technologickými možnostmi.

Zdobná hlavice žerdi ve tvaru sokola. Zakázková výroba hlavic k žerdím. Hlavice k žerdi ve tvaru hasičské přilby. Kovová hlavice k žerdi ve tvaru ježka.

 • Žerďová hlavice má přibližné rozměry 23 × 18 × 3 cm, přičemž je třeba připočítat 5 cm pro podstavu.

 • Unikátní novinkou je pak výroba hlavice s poselstvím (hlavice s dutou schránkou), ve které je uložena zpráva pro další generaci na ručně vyrobeném papíru nebo i s USB flash diskem s fotografiemi, dokumenty, kronikou, videi atd.

Hlavice s poselstvím k dvoudílné žerdi s kováním. Žerďová hlavice s poselstvím k dvoudílné žerdi z naší nabídky.

Kovové hřeby do žerdi se jmény dárců

Kovové hřeby se jmény přispěvatelů na pořízení slavnostních praporů, zejména vyšívaných, jsou symbolicky provedeny ve tvaru národního motivu - lipového listu, na jehož plochu se individuálně ryje jméno každého donátora. Tyto dárcovské hřeby jsou nepostradatelné pro tradiční, historicky zakotvený a při uvádění praporů do života typický „rituál zatloukání hřebů“, kdy se při setkání pozvaných přispěvatelů na pořízení praporu umisťují na horní část dřevěné žerdi jednotlivé hřeby s jejich jmény jako výraz úcty a poděkování. 

Zakázková výroba pamětních hřebů do žerdi Pamětní hřeby se jmény dárců zabudovány v žerdi praporu.

Uchycení do žerdi je jednoduché a po vložení trnu hřebu do předvrtané dírky vytvrzením lepidla také trvalé. Hřeby mohou být do žerdi upevněny již v naší firmě při výrobě žerdi a slavnostní akce spojená se zatloukáním hřebů poté může mít pouze symbolický charakter. Každopádně, hřeby se jmény dárců, kteří ochotně přispěli na pořízení vyšívaného praporu, budou na žerdi zvěčněna po dlouhá staletí a přetrvají jako svědek po další generace. Hřeby jsou vhodné pro všechny interiérové dřevěné žerdě z naší nabídky – jednodílné i dvoudílné s kovovým mechanismem pro uchycení praporu. Počet rytých znaků je omezen velikostí plochy lístků (3 - 4 řádky textu, do cca 25-30 znaků na každém lístku).

Ukázka pamětních hřebů vyhotovených v naší dílně na zakázku. Výroba pamětních hřebů se jmény dárců.

Kromě zakázkově vyhotovených hřebů s pamětním textem můžete přímo na našem e-shopu zakoupit tradiční kovové hřeby s mosaznou hlavičkou a koženou podložkou. Více už zde.

Kovové hřeby do žerdi Tradiční kovové hřeby do žerdi.

Pláštěnka na prapor

Průhledný obal praporu je nezbytné příslušenství pokud by při průvodu nebo slavnostní ceremonii pršelo. Voděodolný obal chrání vlajku nebo prapor uchycenou na žerdi a umožňuje tak optimální ochranu vyšívaného symbolu před nepříznivými vlivy počasí. Materiál transparentní PVC, rozměr 110 × 153 cm, tavené spoje, zapínání obalu na vtavené cvočky, šířka tunelu pro uchycení na žerdi 7 cm.

Pláštěnka na slavnostní vyšívaný prapor (vlajku). Pláštěnka na slavnostní vyšívanou vlajku nebo prapor.

Přepravní vak pro vyšívané symboly 

Přepravní vak (přepravní taška) na slavnostní vyšívaný prapor nebo vlajku chrání
tyto vyšívané symboly zejména při přepravě ve stočeném stavu. Rozměr přepravního vaku
na vyšívaný prapor či vlajku 145 × 18 cm.  Vak je vyroben z odolného PVC a má delší ucha pro snadnou manipulaci.

Přepravní taška na slavnostní vyšívaný prapor (vlajku). Ochranný přepravní vak na slavnostní vlajku. 

Kožený pás pro praporečníky

Ručně šitý reprezentativní kožený pás (pásnice), pro vlajkonoše ze silné tmavě hnědé nebo světlé hovězí kůže, krásné kontrastní prošívání dlouhými stehy, speciální střih pro pohodlné nesení a držení žerdi s praporem. Univerzální velikost s nastavitelnou délkou přes rameno a záda.

 Kožený pás pro vlajkonoše a praporečníky. 
Kožený pás pro praporečníka, tmavý. Detail koženého pásu pro praporečníka.
Kožený pás pro vlajkonoše, světlý. Detail koženého pásu pro vlajkonoše.

Rukavice pro praporečníka

Rukavice z naší nabídky jistě ocení každý vlajkonoš (praporečník). Můžete si vybrat z několika druhů provedení: kožené krátké, kožené dlouhé a textilní rukavice. Kožené rukavice dodáváme v univerzální velikosti, textilní rukavice pak ve vybraných velikostech. I rukavice pro vlajkonoše patří mezi produkty, které dodají připravované slavnosti patřičný reprezentativní vzhled a pozvednou ji na úroveň dechberoucí ceremonie.

Kožené rukavice pro praporečníka s prodlouženou manžetou. Detail slavnostních kožených rukavic pro praporečníka.
Kožené rukavice pro vlajkonoše krátké. Detail kožené rukavice pro praporečníka.
Rukavice pro vlajkonoše textilní. Textilní rukavice pro praporečníka, detail zapínání.

Benefity Alerionu

 • Řemeslná práce
 • Kvalitní materiál
 • Dlouholetá zkušenost
 • Nejdelší záruka
 • Odborná garance
 • Osobní péče o zákazníka