Restaurování a repliky praporů
Náležitá profesionální péče může historickému praporu, znaku, erbu či stuze pomoci navrátit nejen jeho původní barvy a lesk, ale také prodloužit životnost a eliminovat další rozpad materiálů a prvků, ze kterých je zhotoven. V závislosti na opotřebení materiálu vybereme nejvhodnější restaurátorský či konzervační postup. Naše restaurátorská a konzervátorská dílna s licencí ministerstva kultury na restaurování uměleckořemeslných děl z textilu vám zajistí odborný přístup a garanci provedení všech potřebných zásahů u všech druhů historických textilií na nejvyšší řemeslné a odborné úrovni.
Jak postupujeme?
Po posouzení předmětu v rámci restaurátorského zásahu přichází nejdříve čištění historického artefaktu, které je provázeno následnou konzervací, restaurátorskými zásahy či rozsáhlejším komplexním zrestaurováním. Pro dosažení úplnosti našich specializovaných služeb se zabýváme také obnovou a výrobou replik nosných prvků historických praporů a znaků, tedy původních žerdí, hlavic, vrchlíků, špiček, stojanů, hrazd a ráhen.
Vždy záleží především na stupni zachovalosti ruční či strojové výšivky, malby nebo jiné původní výrobní techniky, degradaci nosných textilních materiálů i vnitřních výztuh a na stupni mechanického poškození historické textilie. Způsobů, jak léty a mnohdy dramatickou historií namáhaný vyšívaný či malovaný prapor, znak, erb nebo stuhu zachovat nebo i obnovit, je přitom hned několik...
Základní konzervace
Jedná se v podstatě o nejjemnější mechanické čištění, kdy restaurátorka prapor nejprve očišťuje od drobných prachových částic odsátím a štětečkem. Podle rozsahu poškození dále volí čištění na suché bázi nebo deionizovanou vodou a vatovými tampony. Po tomto zásahu je prapor připraven na svůj další společenský život.
Konzervace s drobnými restaurátorskými zásahy
V případě, že je u praporu na několika místech porušena výšivka, uvolněné nitky nebo lehce potrhaná látka, je potřeba už větších zásahů restaurátora. Hlavním cílem je opravit veškeré trhlinky a především zamezit dalšímu poškozování praporu.
Restaurování praporu
Silně poškozený prapor prochází našimi restaurátorskými pracemi v plném rozsahu. Doba trvání restaurování praporu je vždy individuální dle stupně poškození praporu. Výsledkem je souhrnná restaurátorská zpráva s fotodokumentací, kde jsou popsány provedené zásahy. Součástí této zprávy jsou i doporučení týkající se pravidel uchovávání, vystavení a manipulace s praporem.
Výroba věrné repliky praporu
K výrobě věrné repliky praporu dochází ve chvíli, kdy už původní prapor není možné kvůli opotřebení používat nebo je po konzervaci doporučen k uložení či vystavení. Výroba nové repliky obvykle zabere 2 – 3 měsíce intenzivní práce. Potřebný čas ovlivňuje především složitost původní výšivky, dostupnost původních fotografií praporu či dokumentace (někdy je dochován původní grafický návrh praporu), ale i stav, ve kterém se starý prapor nachází. Nejdůležitější je při výrobě repliky praporu dokonalé překreslení motivů z historického praporu, aby nová replika vypadala jako původní prapor v době svého vzniku.
Historický prapor jako výchozí podklad a inspirace pro nový návrh praporu
Vedení sboru, spolku či sdružení se může rozhodnout pro použití vybraných nosných a zajímavých prvků, motivů nebo jen detailů z původního historického praporu. Odborníci z firmy Alerion pomohou navrhnout a vytvořit podobu repliky tak, aby reflektovala minulost sboru, současnost i jeho další směřování, s respektem k historii, tradicím a místním reáliím, vše v heraldické správnosti.