Okamžiky, které se zapíší do srdcí i myslí

Pojďte s námi prožít oslavy v obci Nová Lhota
Žehnání symbolů obce Nová Lhota

Obec Nová Lhota leží v mikroregionu Horňácko při slovenských hranicích a celé její území spadá do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Do katastru obce patří
i původně dělnická osada Vápenky
, která své jméno dostala podle tehdejší těžby vápence. Ta je dnes díky zachovalým lidovým stavbám evidována jako vesnická památková zóna.

Vyšívané symboly obce Nová Lhota - znak, vlajka a pamětní stuha.

Pečeť obce Nová Lhota z roku 1619.Obec získala právo užívat svých symbolů (znaku a vlajky) v roce 2016. Dominantou znaku obce se staly symboly – beran, halapartna, palečné kolo a sekyra. A proč právě tyto symboly? Symbol berana je odvozen z místní pečetě z roku 1619. První písemná zmínka o obci se však datuje již do roku 1598. Beran je ve znaku vyobrazen s halapartnou, což
je jeden z atributů svatého Matouše. Tomu je zasvěcen místní kostel z roku 1755. Původní obyvatelé obce byli především dřevorubci, kteří byli najatí vrchností Strážnického panství na kácení rozsáhlých pohraničních lesů, proto ve znaku vidíme sekyru. Zelená barva znaku odkazuje na lesy a zemědělskou krajinu. V minulosti ležely na nedaleké říčce Veličce vodní mlýny. I tato skutečnost je ve znaku zachycena a symbolizuje ji polovina palečného (převodového) kola, které bylo součástí mlýnů.

A kde všude se dnes obyvatelé Nové Lhoty se znakem setkávají?

Možností mají hned několik. Zastupitelé obce nechali totiž v letošním roce vyhotovit ucelenou kolekci symbolů, které zdobí právě obecní znak.
24. září tak domácí i přespolní mohli přivítat do života nový obecní vyšívaný znak, vlajku a stuhu.

Žehnání symbolů obce Nová Lhota.

Zajímá vás, proč se obec jmenuje právě Nová Lhota?
Jak už jsme se v článku zmínili, původní obyvatelé obce byli především dřevorubci. Ti dostávali na vymýcení vymezeného území lhůtu, a proto se jim často říkalo ,,lhotaři“ a místu, kde si vystavěli první obydlí, se říkalo Lhotka.

Zkrátka nepřišli ani místní dobrovolní hasiči, kteří se mohou pochlubit svým novým vyšívaným praporem a pamětní stuhou. I tento symbol zdobí znak obce Nové Lhoty.

Ručně vyšívaný hasičský prapor SDH Nová Lhota.

 

Venkovní vlajkosláva obce Nová Lhota.K výzdobě veřejného prostranství obec nově používá venkovní vlajkoslávu. Tu si pořídila hned ve dvojím provedení.

Jedna z nich dnes zdobí náves. V tomto případě se jedná o sklolaminátové stožáry, na kterých jsou vyvěšeny - obecní vlajka, ČR a EU.
Sklolaminátové stožáry mají elegantní kónický tvar a na vrcholu jsou zakončeny krásnou bílou hlavicí cibulovitého tvaru. Stožáry mají lehkou konstrukci, přitom jsou pevné, pružné a odolné.

 

Druhá vlajkosláva stojí před kostelem sv. Matouše. Tady obec využila stožáry hliníkové a vlajku EU nahradila vlajkou Vatikánu.

Vlajkosláva umístěná před kostelem svatého Matouše.

Stolní vlaječka se znakem a názvem obce Nová Lhota.Interiér úřadu obce Nové Lhoty zdobí tištěná vlaječka. Obecní vlaječka ve tvaru štítu je vyrobena metodou sítotisku na speciální lesklý satén nejvyšší kvality. Díky tomu interiér vyzdvihnou a zajistí potřebnou reprezentativnost. Samozřejmostí je obšití obvodu kroucenou šňůrou a vnitřní výztuha, která zaručuje pevnost a tvarovou stálost.

ALERION. Uvádíme symboly do života.

Benefity Alerionu

  • Řemeslná práce
  • Kvalitní materiál
  • Dlouholetá zkušenost
  • Nejdelší záruka
  • Odborná garance
  • Osobní péče o zákazníka