Tradiční výšivka je mistrovským řemeslem, jež překonává staletí

Kdo z nás se někdy v životě netoužil dotknout historie? Pohádky, mýty a legendy nás navrací zpět do minulosti, k životu našich předků – stejně jako symboly, které jsou srdcem dějin.
Tradiční výšivka je mistrovským řemeslem, jež překonává staletí

Symboly vypráví příběhy, a proto si zaslouží důstojné ztvárnění. Třeba ve formě praporu s tradiční ruční výšivkou, která překoná staletí.

Ručně vyšívaný prapor SDH Vír.

Prapory vyrobené klasicky, precizní ruční prací a z těch nejlepších materiálů, mají velice dlouhou životnost. V rámci restaurování a konzervace praporů zachraňujeme mnohdy i více než 100 let staré exempláře. Výjimkou nejsou ani prapory, které dosáhly úctyhodného věku téměř 200 let. Řádové sestry v klášterních školách svěřily tajemství ruční výšivky našim vyšívačkám, na nás je nyní tuto krásnou tradici uchovat. A to nelze jinak, než při zachování tradičních postupů. Ostatně, proč vynalézat něco nového, když sama historie dokazuje, že řemeslo mistrovské výšivky již dosáhlo svého vrcholu?

Slavnostní vyšívaný prapor pro SDH Vír, zadní strana (revers).Vlastní stehy dnes sice vytváří jehla vyšívacího stroje, nikoliv však automatického! Samet, šetrně napnutý v klasickém bubínku, je vždy plně veden nenahraditelnou rukou zkušené umělecké vyšívačky, která vyšívané motivy doslova maluje a vdechuje do nich svou pečlivou prací život.

Motivy na látku vypichujeme přes průsvitnou šablonu po vzoru předků ručně, tzv. inkoustem rotterdamských jeptišek. Přesnou recepturu tohoto inkoustu zná v České republice pouze hrstka vyšívaček, které si jeho složení střeží jako oko v hlavě. V budoucnu ho pak předají svým následovnicím. V žádném případě nepoužíváme počítačově předtištěné šablony, které se zašívají spolu se stehy do výšivky, a bohužel se dnes staly velkým nešvarem původního řemesla. Naše prapory jsou díky klasickým postupům jedinečnými díly s uměleckou hodnotou.

Detail ruční výšivky hasičského praporu.

Naše vyšívačky musí s využitím svého výjimečného nadání, podle tečkami předkresleného vzoru, vést jehlu způsobem, jako když malíř ztvárňuje malbu na plátno dle předlohy. Tato vyšší pracnost je spolu s mistrovským ovládáním různých vyšívacích technik zárukou skutečné originální hodnoty. Jen díky ní vynikne plasticita výšivky, dokonalé stínování a překrásný dojem z výšivky jako celku. Samotný prapor pak připomíná doslova živoucí obraz.

Vyšívané symboly, znak a vlajka, pro obec Dušejov.Co tvoří vyšívané symboly z našich dílen?

 • Několik miliónů stehů vedených rukou vyšívačky bez další automatizace,
 • tajná receptura tzv. inkoustu rotterdamských jeptišek,
 • několik desítek kilometrů japonského vyšívacího hedvábí,
 • nejkvalitnější samety a satény z rukou italských mistrů,
 • stovky pracovních hodin jdoucí do řádu několika týdnů až měsíců,
 • láska k poctivému řemeslu.

 

Naší filozofií je udržet tradiční řemeslo naživu.

Benefity Alerionu

 • Řemeslná práce
 • Kvalitní materiál
 • Dlouholetá zkušenost
 • Nejdelší záruka
 • Odborná garance
 • Osobní péče o zákazníka