28. říjen 1918: Oslava hodnot, které je nutné si připomínat

Vážení zákazníci, už za pár dní společně oslavíme 104. výročí od vzniku samostatného Československa, našeho prvního demokratického státu. Dovolujeme si Vás proto upozornit, že v pátek 28. října, kdy si připomínáme tento významný státní svátek, máme zavřeno. Těšit se na Vás budeme opět v pondělí 31. října od 8:00 do 16:30.
28. říjen 1918: Oslava hodnot, které je nutné si připomínat

Něco málo z historie

„Politika je krásná, ale ze všech nejkrásnější je politika československá. Protože je tak těžká.“
- Antonín Švehla

Věděli jste, že…

Oslavy vzniku československé republiky sice připadají na 28. říjen, ale ten den roku 1918 o této události věděl opravdu jen málokdo? Vydání rakousko-uherského návrhu k jednání o příměří vyvolalo v Praze lidové pozdvižení, k němuž se připojili i politici Národního výboru. A právě díky nim byl zajištěn spontánní průběh tohoto revolučního dne s klidným převzetím moci. Tomáš Garrigue Masaryk, který v té době pobýval ve Spojených státech, o těchto klíčových událostech neměl vůbec tušení, obdobně jako například i legionáři na bojištích.

Víte, kdo byli „muži 28. října“?

28. říjen 1918: Den vzniku samostatného Československa.Po vypuknutí živelných demonstrací, které eskalovaly vyhlášením samostatného státu, převzal v zemi moc Národní výbor reprezentovaný pěticí „mužů 28. října“ – Antonínem Švehlou, Aloisem Rašínem, Františkem Soukupem, Jiřím Stříbrným a Slovákem Vavrem Šrobárem. Ti si velmi dobře uvědomovali, že nebude až takový problém samostatnost vyhlásit, ale spíše ji udržet. Proto bylo nutné řešit ​hlavě ekonomické otázky, a to především otázku zásobování. 28. října v ranních hodinách se Antonín Švehla a František Soukup odebrali k paláci Lucerna na Václavském náměstí, kde tehdy sídlil hlavní zásobovací úřad válečný – Obilní ústav, který jménem Národního výboru převzali, aby tak zabránili vývozu obilí na frontu. Večer pak Národní výbor vydal první zákon o zřízení samostatného státu. Mezitím byla v Ženevě zahájena jednání mezi delegací Národního výboru vedená Karlem Kramářem a představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem. Jednání byla ukončena 31. října a bylo na nich rozhodnuto, že Československo nebude monarchií, ale republikou a Masaryk se stane prezidentem.

P.S. Užijte si sváteční den a nezapomeňte vyvěsit státní vlajku, kterou zakoupíte na našem e-shopu zde.
Tým Alerion

Benefity Alerionu

  • Řemeslná práce
  • Kvalitní materiál
  • Dlouholetá zkušenost
  • Nejdelší záruka
  • Odborná garance
  • Osobní péče o zákazníka